Społeczeństwo polskie jest społeczeństwem starzejącym się. Około 17% ludności to osoby w wieku 60 i więcej lat. W powiecie wałbrzyskim odsetek ten jest wyższy i wynosi 23 %. - Jesteśmy grupą, z którą powinni się liczyć politycy, przemysł i handel – uważają seniorzy. I trudno się z nimi nie zgodzić... Seniorzy w wieku 60 + nie muszą siedzieć w domu. Wiedzą dobrze o tym ci, którzy korzystają z różnego rodzaju kursów, szkoleń czy warsztatów. Działając w organizacjach pozarządowych wciąż poszerzają swoją wiedzę, zdobywają nowe umiejętności oraz nawiązują kolejne znajomości. Nie ulega wątpliwości, iż seniorzy stanowią grupę społeczną, która dzieląc się swoim cennym doświadczeniem, odgrywa istotną rolę w życiu społeczności lokalnej.
Nieprawdą jest, że w pewnym wieku „nie ma już sensu dalej się dokształcać”. Uczymy się przecież całe życie. Przechodząc na emeryturę nie jesteśmy skazani wyłącznie na oglądanie telewizji i sprzątanie domu. Podobnie jak wcześniej możemy brać udział w różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych czy sportowych. Istotne jest jednak, aby osoby w wieku 60 + chciały wykorzystać swój potencjał. Miały chęć i okazję, by bezinteresownie pomagać innym działając społecznie chociażby jako wolontariusze w organizacjach pozarządowych. To z myślą o nich Forum Aktywności Lokalnej przygotowało projekt, którego celem jest zachęcenie seniorów do czynnego udzielania się społecznie oraz nauki przez całe życie. Poprzez spotkania z ekspertami osoby, które ukończyły 60 lat zdobędą umiejętności i wiedzę potrzebną do założenia i późniejszej pracy w organizacji pozarządowej. W ramach szkoleń uczestnicy odbędą kurs podstaw obsługi komputera czy poruszania się po internecie. Dzisiaj w dobie cyfryzacji i technologii umiejętność założenia oraz odbierania poczty elektronicznej, sprawdzenia stanu konta bankowego poprzez internet czy znalezienia podstawowych informacji jest ważnym elementem codziennego życia. Oferta Forum Aktywności Lokalnej to również warsztaty z psychologiem. Praktyczne zajęcia pozwalające odnaleźć motywację do aktywności, poradzenia sobie z negatywnymi emocjami czy umiejętności zaspakajania podstawowych potrzeb. W ramach projektu eksperci wyjaśnią również dlaczego warto działać społecznie, dzielić doświadczeniem z młodszym pokoleniem i przekazywać dalej swoją wiedzę. Zajęcia będą miały charakter praktyczny. Udział w nich może wziąć każdy, kto skończył 60 lat i mieszka na terenie Jedliny – Zdroju, Głuszycy czy Walimia. Dlaczego akurat z tych gmin? W przeciwieństwie do większych miast to właśnie często w tych mniejszych brakuje ofert i możliwości do dalszego rozwoju. Wynika to m.in. z barier logistycznych czy finansowych. Dlatego zachęcamy do udziału w projekcie. Osoby z wymienionych wyżej gmin i zainteresowane udziałem w projekcie mogą kontaktować się pod numerem telefonu 74 848 01 00 lub 535 229 933. Udowodnijcie młodszym, że mogą się jeszcze dużo od Was nauczyć.
W dzisiejszych czasach, gdy życie staje się coraz bardziej intensywne, a tempo codziennych obowiązków nieustannie rośnie, często w głowach wielu osób, których rodzice z roku na rok stają się coraz mniej samodzielni, pojawia się pytanie, jak zapewnić im odpowiednią opiekę, aby nie czuli się pozostawieni samym sobie.
Z troski o komfort i bezpieczeństwo bliskich często poszukujemy alternatyw, które pozwolą zapewnić starszym osobom godne życie, pełne szacunku i ciepła, kiedy my - zapracowani, zajęci pracą i rodziną, często sami nie w pełni zdrowia i sił, nie możemy zamieszkać z rodzicami i zapewnić im wystarczającej opieki, uwagi i czasu. Coraz częściej mówi się o domach opieki, które wbrew obiegowym opiniom, nie są miejscami odizolowanymi od życia, lecz przestrzeniami, gdzie seniorzy mogą czuć się pełnoprawnymi członkami społeczności. Takie ośrodki oferują opiekę medyczną, bogatą ofertę zajęć rehabilitacyjnych, towarzyskich, a także przestrzeń do rozwoju osobistego.
Warto więc zastanowić się, jakie rozwiązania będą najlepsze dla naszych bliskich, aby mogli cieszyć się spokojem i bezpieczeństwem w okresie "Jesieni Życia".
W naszym regionie jednym z miejsc łączących nowoczesne podejście do opieki z domową atmosferą, jest Dom Seniora JANTAR.
Miłośnicy biegów ultra oraz nocnych wyzwań mogą już zacierać ręce! 35. edycja Sudeckiej Setki – na BIS! oraz 28. Nocny Maraton Górski odbędą się w nocy z 27 na 28 czerwca 2025 roku w Boguszowie-Gorcach. To jedno z najbardziej wymagających i prestiżowych wydarzeń biegowych w Polsce, które co roku przyciąga zarówno doświadczonych ultramaratończyków, jak i ambitnych amatorów.
czytaj więcejSerdecznie zapraszamy do udziału w VI Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Zdrowie dla Regionu pt. „Wiele dróg, jeden cel - zdrowie”, która odbędzie się 8-9 maja br. w formule online.
czytaj więcej8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcejZapraszamy do Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia ul. Ozimska 72A na konsultacje i badania wzroku z okazji Dnia Kobiet w piątek 7 marca 2025 r. w godzinach 10.00-14.00.
Schorzenie narządu wzroku w ostatnich czasach jest chorobą cywilizacyjną. Pracujemy dużo przy komputerze, oglądamy telewizję, przebywamy długi czas przy sztucznym oświetleniu. Wszystkie te czynniki powodują, że nasz wzrok pogarsza się.